Közel felére esett vissza az orosz gázexport

2023. január 02. 20:43

A volt szovjet tagállamok továbbra is a korábbi mennyiségben vásárolnak.

2023. január 02. 20:43
null

A Gazprom orosz gázipari óriásvállalat földgázexportja 45,5 százalékkal csökkent tavaly a volt szovjet tagköztársaságokat leszámítva a cég hétfői bejelentése szerint, miután tavaly jelentősen visszaestek az Európába irányuló szállítások az Ukrajna orosz megtámadását követően elfogadott nyugati büntetőintézkedések nyomán.

Alekszej Miller, a Gazprom igazgatótanácsi elnökének közleménye szerint a vállalatcsoport 100,9 milliárd köbméter földgázt exportált 2022-ben az úgynevezett távoli országokba, amely körbe nem tartoznak bele a korábbi szovjet tagköztársaságok. Tavalyelőtt a Gazprom 185,1 milliárd köbméter földgázt exportált ugyanezen államokba.

Az ukrajnai orosz hadműveletek 2022. február 24-i megindítását követően hozott, Oroszországot sújtó nyugati gazdasági szankciók hatályba lépését követően Moszkva jelentősen csökkentette az orosz szénhidrogének Európai Unióba (EU) irányuló kivitelét. Az EU, a G7 csoportot alkotó fejlett országok és Ausztrália 2022. december elején megállapodtak az orosz kőolaj 60 dolláros hordónkénti árplafonjában annak reményében, hogy Moszkva így jelentős árbevételektől eshet el.

December 5-én pedig életbe lépett a tengeri szállítású orosz kőolajra vonatkozó uniós embargó. Válaszul Oroszország bejelentette, hogy 2023. február 1-jével megtiltja az orosz kőolaj exportját mindazokba az országokba, amelyek rögzítették az importár felső határát. A veszteségek csökkentése érdekében Moszkva igyekszik növelni a jelentős energiafogyasztónak számító Kínába irányuló földgázszállításait.

December végén Vlagyimir Putyin orosz elnök megindította a kitermelést egy hatalmas szibériai gázmezőn, amely lehetővé teszi a Kínába irányuló földgázexport növelését. Ezenkívül Oroszország megkezdi a Szibéria Ereje-2 vezeték megépítését, ez Mongólián keresztül látja majd el földgázzal Kínát. Alekszej Miller hétfői nyilatkozatában leszögezte:

a globális földgázfogyasztás növekedésének kulcsa elsősorban Ázsiában, azon belül is Kínában van.

A Gazprom elnök-vezérigazgatója megerősítette, hogy 2022-ben a Kínába irányuló orosz földgázszállítás Peking kérésére meghaladta a szerződésben vállalt mennyiséget. A Szibéria Ereje-1 gázvezeték mellett a Gazprom szeretné növelni távol-keleti szállításait is a Szibéria Ereje-2 tervezett gázvezetéken keresztül.

(MTI)

Nyitókép: Nikolay DOYCHINOV / AFP

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gacsat
2023. január 03. 12:04
Ja. Közben a bevétel a kétszeresére nőtt. A szankciók működnek!
kecsketenyeszto
2023. január 03. 10:00
Akkor most mégis működnek a szankciók? Ezek a mandarinos firkászok sem tudják már, hogy melyikük milyen cikket ír! Az várható volt, hogy oroszország kelet felé fog nyitni, mindenki arra törekszik, hogy a maximális (export)hasznát elérje, viszont beváltak a szankciók. Ez az átfordulás nem csak sok időbe fog telni, hanem az infrastruktúra kiépítése óriási beruházást is igényel. Már csak idő kérdése, hogy belerokkanjon oroszország és választania kell, hogy tovább ragaszkodik ukrajnához a civileket bombázva, vagy lassanként építgeti a túlélésének zálogát.
Benedek Zsolt
2023. január 02. 21:33
Akinek nem kell Orosz gáz, az ne kapjon...
norbert1970
2023. január 02. 21:22
Játék a számokkal mert nem tudjuk meg belőle hogy mennyivel csökkent a kitermelés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!