Kezdődik a gázcsata! – kártérítést követelnek a Gazpromtól német importőrök

2022. december 05. 18:30

Kártérítést követel a Gazprom orosz állami energiavállalattól a nem teljesített földgázszállítások miatt két német földgázimportőr - jelentette hétfőn a Handelsblatt című német napilap.

2022. december 05. 18:30
null

A német üzleti lap beszámolója szerint elsőként az ország legnagyobb földgázimportőre, az Uniper, majd egy újabb energetikai nagyvállalat, az RWE kezdeményezett a károk megtérítését célzó választottbírósági eljárást az orosz óriásvállalat ellen. Mindkét cég földgázvásárlási szerződéseket kötött a Gazprommal, amely azonban az Oroszország Ukrajna elleni háborújának februári kezdete óta egyre inkább visszafogta, majd augusztus végén leállította németországi földgázszállításait, holott a háború miatt az EU által Oroszországgal szemben elrendelt büntetőintézkedések nem érintik a földgázkereskedelmet. 

Az Uniper és az RWE az orosz gázszállítások leállása miatt arra kényszerült, hogy a világpiacon, igen magas áron vásároljon gázt, és az eredeti megállapodásokban szereplő, jóval alacsonyabb áron adja tovább ügyfeleinek, köztük számos helyi közműszolgáltatónak. Az Uniper eddig 11,6 milliárd euró kárt szenvedett, az RWE kára nagyjából egymilliárd euró - írta a Handelsblatt, hozzátéve,

hogy a Gazprom alaptalannak tartja a kártérítési követeléseket.

Az üzleti lap szerint mindkét cég úgy állapodott meg a földgázszállításokról az orosz partnerrel, hogy a szerződésekben azt is rögzítették: az esetleges vitákat választottbírósági eljárással tisztázzák. Az Uniper esetében az illetékes testület a Stockholmi Kereskedelmi Kamara (SCC) Választottbírósági Intézete, amelynek szabályzata kimondja, hogy az alperes távolmaradása az eljárástól nem akadályozza meg annak lefolytatását.

Ez azt jelenti, hogy a kártérítési követelés akkor is a testület elé kerülhet, ha a Gazprom nem hajlandó részt venni az eljárásban. Az ukrajnai háború előtt Németország földgázfelhasználásának bő 50 százalékát fedezte orosz importból. Az Oroszországot Németországgal közvetlenül összekötő Északi Áramlat-1 vezeték augusztus végi leállításával azonban teljesen megszűnt a behozatal, így 2022 szeptembere volt az első olyan hónap 1972, az oroszországi gázimport kezdete óta, amikor nem érkezett földgáz Oroszországból Németországba.

A vezetékes orosz import kiváltását szolgálja egy sor fejlesztés: felépítenek a többi között hét tengeri terminált, amelyek cseppfolyósított földgáz (LNG) fogadására alkalmasak. Az első - wilhelmshaveni - terminál építését már befejezték, és a tervek szerint januárban üzembe állítják. A szövetségi hálózati felügyelet (Bundesnetzagentur) adatai szerint az orosz import kiesését egyelőre sikerül ellensúlyozni. A hatóság hétfői jelentése szerint "a németországi gázellátás stabil" és "az ellátás biztonsága továbbra is garantált", a földgáztárolók töltöttségi szintje pedig 96,98 százalékos.

(MTI)

Nyitókép: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2022. december 07. 11:41
Akkor mostantól kezdve kiderül, hogy a vezeték felrobbantásáért kinek kell felelnie. A felperes indoka nyilván az lesz, hogy az alperes nem akart nekik a korábbi világpiaci árak többszöröséért sem gázt szállítani, sőt inkább felrobbantotta a saját vezetékét, mert Putyin egy beteg állat. A bíróság pedig jóváhagyja.
llnnhegyi
2022. december 06. 08:22
Bosszú a 2. világháború vereségeiért. Bosszú Nürnbergi per miatt. Bosszú a legújabb oroszországi kudarc miatt. Hiába no, a náci vér buzog még a németek nagy részében.
RasPutin
2022. december 06. 06:56
A sok idióta narancsbolseviktól kérdezném hogy van embargó az orosz gázon?
Mankel
2022. december 06. 06:02
Huhh olvastátok a cikket vagy csak a címét? A gázt nem érintették a szankciók. Azt az oroszok vagyis a Gazprom (ami ugye elvileg egy magán cég) bosszúból tekerték le egyéb szankciók miatt. De hát cégek egyeztek meg és nem államok. Van egy hosszútávú szerződése két cégnek, valódi jogi akadálya nincs a szállításnak most nem szállít az egyik a másiknak mert két politikus fasírtban van? Majd a bíróság eldönti. Amibe ugye anno az oroszok is belementek, ha meg veszítenek fizetni fognak mint a katona tiszt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!